ŁATWIEJ POKONAĆ RAKA, GDY DZIAŁAMY RAZEM. „POWER OF COMMUNITY 2024”

Każdy sposób, by zmotywować kobiety do systematycznego badania piersi jest dobry. A jeszcze lepiej, gdy uda się zaangażować mężczyzn, by wspierali kobiety w zabiegach profilaktycznych.

Kampania „BreastFit. Kobiecy biust. Me?ska sprawa”!, organizowana już po raz ósmy przez  Fundację OnkoCafe - Razem Lepiej, związana jest z crossfitem (nazwa breastfit nawiązuje właśnie do crossfitu). A najbardziej znani crossfitowcy (od początku) dają kampanii swoje twarze i ciała. 

To dla mnie bardzo ważna kampania, już piąty rok biorę w niej udział. Od zawsze wspieram kobiety, ale teraz kiedy moja mama zachorowała na nowotwór,  przekonałem się jeszcze bardziej, jak ważne jest zdrowie najważniejszych kobiet w naszym życiu - mówi QCZAJ, góral z Podhala i znany trener motywator. 

Nowotwór piersi już nieźle w Polsce leczymy, o ile jest wcześnie wykryty

 

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Ze statystyk wynika, że Polska jest krajem, w którym zachorowalność i śmiertelność z jego powodu ciągle wzrasta.

-  Każdego roku dotyka on około 20 tys. Polek - podkreśla Anna Kupiecka, prezeska Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej. - Niestety wiele z nich zgłasza się do lekarza już w zaawansowanym stadium.

I to jest właśnie powód, dla którego tak ważna jest profilaktyka, nauczenie kobiet, jak badać piersi i zmobilizowanie ich do regularnych badań - mammografii czy usg.  Bo wczesne wykrycie raka piersi, daje im szansę na życie.

- W Polsce dość dobrze już ten nowotwór piersi leczymy, ale niestety ze zgłaszalnością mamy ogromne problemy. W programie profilaktycznym przesiewowej mammografii zgłasza się około 34 proc. uprawnionych do skorzystania z tego badania, kiedy w innych krajach europejskich jest to 79, a nawet 95 proc. mówi Anna Kupiecka.

Dlatego też Fundacja OnkoCafe - Razem Lepiej swoją kampanię adresuje również do mężczyzn, by wspierali kobiety, zachęcali je do profilaktyki. Bo, gdy bliska im kobieta zaczyna chorować, to dotyka to również ich. Staje się ich problemem i bólem. 

- Każdego dnia budziłem się rano i zastanawiałem się, czy to sen, czy to naprawdę się dzieje. Po czym dochodziło do mnie: tak, mama jest chora, trzeba zakasać rękawy i zaplanować, co dalej. Zobaczyłem wtedy, jak ważne w tym kryzysie, który dotyka osobę chorującą, jest wsparcie rodziny – wspomina QCZAJ– Teraz moja mama czuje się dobrze, ale i tak cały czas trzymamy rękę na pulsie. Ważne są regularne badania kontrolne oraz profilaktyka.

BreastFit i corssfit. Piersi i ciało. Nasze słabości i samodyscyplina

Jak to się stało, że Fundacja OnkoCafe - Razem Lepiej związała profilaktykę nowotworu piersi z crossfitem, popularną dyscypliną sportu? To dzięki 12 crossfitowcom z sopockiego klubu CrossFit. W pierwszej edycji kalendarza, wydanego przez fundację w 2015 r., poprzez odważne pokazanie swoich wyrzeźbionych ciał, przekazali wartość zdrowego trybu życia, sens ćwiczeń i wzmacniania charakteru, bez czego nie osiągnęliby sukcesu. To właśnie otwartość i hart ducha crossfitowców stały się inspiracją dla kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”. 

„BreastFit” nawiązując do crossfit’u sygnalizuje pewną filozofię samodyscypliny i zmagania się ze słabościami, podobnie jak to bywa w przypadku diagnozy onkologicznej, kiedy pacjent musi jednocześnie przezwyciężać własne lęki i stawiać czoła zewnętrznym przeciwnościom.

A biorący udział w kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Me?ska sprawa” crossfitowcy, to znak, że także mężczyźni mogą włączyć się w profilaktykę bliskich im kobiet. Mogą sami nauczyć się badać piersi partnerki; przypominać swoim żonom, partnerkom, matkom czy siostrom o profilaktycznych badaniach i umiejętnie zachęcać je do tego. A gdy zdarza się tak, że pada trudna diagnoza, mają od fundacji wiedzę i narzędzia, by jak najlepiej wesprzeć kobietę i towarzyszyć jej w leczeniu. 

Piękny kalendarz, ważny cel i ważna data

Kolejna edycja pełnego mocy kalendarza z crossfitowcami „Power of Community 2024”

już jest dostępna - można go kupić przez sklep internetowy fundacji shopcafe.pl.  Dochód ze sprzedaży zostanie w całos?ci przeznaczony na wsparcie kobiet z zaawansowanym rakiem piersi oraz ich bliskich.

Znani crossfitowców zostali sfotografowani w klubach sportowych, tam gdzie codziennie trenują. To m.in. Wojtek Sulima, Michał Karmowski czy Józek Daniel Qczaj stanęli przed obiektywem Jakuba Popławskiego, autora zdje?c? do kalendarza.

- W tym roku nasz kalendarz niesie przesłanie „ Działaj, nie przestawaj!”. Nie przestawaj ćwiczyć i przypominać swoim bliskim kobietom o regularnych badaniach piersi, bo profilaktyka i dbanie o zdrowie jest nieodzownym elementem naszego życia - mówi Jakub Popławski.

Kalendarz to symboliczne, coroczne zwieńczenie działalności Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej, która od lat prowadzi kampanię na rzecz profilaktyki chorób onkologicznych i stara się zaangażować w nią jak najwięcej osób oraz docierać z tym ważnym przesłaniem do większych i mniejszych miejscowości w całym kraju. Już 7 października organizuje w Płocku „Marsz różowej wstążki”.

- Marsz organizujemy razem ze Stowarzyszeniem Kobiety w Centrum, miastem Płock

i lokalnymi podmiotami. Bo razem lepiej. Razem mamy większą moc, by pokonać raka - power of community - mówi Anna Kupiecka.

Pomagają nam

stra.fw bayer magodent.fw advalue magodent.fw novartis fakraczki.fw osobyprywatne.fw crosfit               

Współpracujemy

pozdrowie.fw pkopd.fw pkopd.fw pkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwaaa.fwalivia.fwfpzycie.fwinstytut.fwkidl.fwmagodent.fwrak n roll.fwb-life 

Zapisz