Rusza nowa odsłona kampanii Prostata Historia

Rak prostaty, najczęściej występujący nowotwór złośliwy u mężczyzn, to rosnący problem epidemiologiczny i dotyczące wielu wymiarów męskości tabu – przekonuje Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej i rozpoczyna nową edycję kampanii Prostata Historia. Organizacja zaprasza mężczyzn do napisania prawdziwej historii PANA PROSTATY. Doświadczenia użytkowników serwisu www.prostatahistoria.pl  będą postawą poradnika edukacyjnego dla pacjentów i ich bliskich.

Już numer jeden

Rak gruczołu krokowego to obecnie najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy u mężczyzn (w statystykach rak prostaty wyprzedził raka płuca). Jak przyznają eksperci, rosnący problem epidemiologiczny jest związany między innymi ze stylem życia współczesnych mężczyzn, przede wszystkim niskim poziomem aktywności fizycznej, nadwagą i otyłością. Problemem okazuje się jednak także niska świadomość czynników ryzyka i wczesna diagnostyka choroby (samobadanie i udział w badaniach profilaktycznych). Trudne dla pacjentów okazuje się także przełamanie oporów wobec rozmowy o chorobie, także z najbliższymi.

– W ramach kampanii Prostata Historia przekonujemy, że warto zacząć od rzetelnej wiedzy o budowie i roli prostaty i że wiedzę tę powinny czerpać zarówno osoby w grupie ryzyka, jak i ich bliscy. W ramach naszej kampanii BreastFit przekonywaliśmy, że kobiecy biust to także męska sprawa, w przypadku prostaty jest analogicznie – prostata to także kobiecy temat. Wiedzę dla mężów, ojców i przyjaciół, dostępną w ramach rzetelnych serwisów online, mogą pozyskiwać żony, córki, przyjaciele i wnukowie. Dzięki temu nie tylko zwiększa się świadomość zdrowotna, ale rośnie także zaangażowanie we wsparcie psychologiczne pacjentów, tak potrzebne w chorobie nowotworowej – mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Z kolegami się o tym nie rozmawia…

– W moim przypadku było tak, że zrobiłem z własnej inicjatywy badanie PSA, bo słyszałem, że mężczyźni po 50-tce powinni je zrobić. Było w porządku. Dużo później pojawiła się u mnie potrzeba częstszych wizyt w toalecie. Zaniepokoiło mnie to, poszedłem do urologa. Kiedy ponownie wykonałem badanie PSA, wynik był już podwyższony. Zlecono mi dodatkowe badanie, włączono leczenie. Diagnoza: „złośliwy nowotwór gruczołu krokowego” to był dla mnie szok – mówi pan Stanisław, który na raka prostaty zachorował w wieku 64 lat. – Początkowo nie dzieliłem się z nikim niepokojącymi wynikami i diagnozą. Mężczyźni nie rozmawiają o chorobach, a na pewno nie wtedy, kiedy mają 40 czy 50 lat. Później zresztą także rzadko. Mnie pomogła przyjaciółka, przed którą mogłem się otworzyć i wyżalić. Z perspektywy czasu widzę, że to było bardzo ważne – dodaje.

Mądrze wspierać

– Choroba nowotworowa zwykle pojawia się nagle i jest szokiem dla pacjenta i jego najbliższych. Rzuca rodzinę na głęboką wodę - bez koła ratunkowego i wskazówek, jak dopłynąć do brzegu. Rak prostaty jest wciąż tematem tabu. Rozmowa o diagnozie często wprowadza pacjenta i jego najbliższych w zakłopotanie – mówi Adrianna Sobol, psychoonkolog, członek Zarządu Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.
W ramach kampanii Prostata Historia uruchomiono serwis www.prostatahistoria.pl, w którym można uzyskać odpowiedzi na najważniejsze pytania: czym właściwie jest prostata i jakie funkcje pełni? Czy częstsze oddawanie moczu musi oznaczać nowotwór? Jakie są możliwości diagnostyki i leczenia raka prostaty? Czy choroba ma wpływ na życie seksualne? Jak wspierać chorującego mężczyznę i jak samemu funkcjonować, udzielając wsparcia?

PAN PROSTATA – prawdziwa historia

20200129 A

Najnowsza odsłona kampanii Prostata Historia to Historia PANA PROSTATY. W zakładce www.prostatahistoria.pl/pytania znajdują się pytania i wątpliwości, z którymi najczęściej zgłaszają się do Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej pacjenci z rakiem prostaty. Użytkownicy mogą udzielać odpowiedzi, brać udział w anonimowej dyskusji i głosować na poszczególne wątki. Obok każdego pytania widoczna jest liczba odsłon.
– Znamienne, że w pierwszych tygodniach po uruchomieniu serwisu najwięcej odsłon ma wątek pod tytułem: „Myślałem, że to mnie nie dotyczy”. To najlepiej oddaje nasze, jako społeczeństwa, podejście do nowotworów. Chociaż każdy z nas ma w najbliższym otoczeniu osobę zmagającą się z rakiem, z jakiegoś powodu wolimy myśleć, że to nie nasz problem, że akurat nas choroba nie dotknie. To złudne – mówi Anna Kupiecka.
Gdzie się zgłosić, kiedy jestem zaniepokojony: do urologa czy do onkologa? Jak powiedzieć o diagnozie najbliższym? Jak się zachować, kiedy zachorował kolega? Jakie leczenie wchodzi w grę? Czy nadal będę mógł uprawiać seks? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielone przez pacjentów z rakiem prostaty posłużą do stworzenia praktycznego poradnika edukacyjnego.

Naprawdę praktyczny poradnik

– Wydawane przez naszą Fundację poradniki powstają na bazie prawdziwych problemów i spraw, z którymi zgłaszają się do nas pacjenci onkologiczni. Opracowywane zalecenia są każdorazowo weryfikowane i uzupełniane przez ekspertów: onkologów, psychologów i pielęgniarki, którzy ze swojej perspektywy dzielą się cennymi radami. Gotowe publikacje w formie darmowych broszur i e-booków dostępnych online pod adresem http://onkocafe.pl/do-pobrania cieszą się zainteresowaniem pacjentów i lekarzy. Klinicyści zgłaszają nam, że chcą je mieć na swoich oddziałach, ponieważ to wspaniała pomoc dla personelu. Gorąco zachęcamy wszystkich panów, którzy z nowotworem prostaty zetknęli się sami lub pośrednio, do udziału w kampanii. Wasze doświadczenia i komentarze są wprost bezcenne dla innych pacjentów – mówi Anna Kupiecka.

http://prostatahistoria.pl/pytania/ 

Pomagają nam

stra.fw bayer magodent.fw advalue magodent.fw novartis fakraczki.fw osobyprywatne.fw crosfit               

Współpracujemy

pozdrowie.fw pkopd.fw pkopd.fw pkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwaaa.fwalivia.fwfpzycie.fwinstytut.fwkidl.fwmagodent.fwrak n roll.fwb-life 

Zapisz